PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=545674}

Siostra Pascalina - Służebnica Boga

Gottes mächtige Dienerin
7,2 89
ocen
7,2 10 1 89
Siostra Pascalina. Kobieta w Watykanie
powrót do forum filmu Siostra Pascalina. Kobieta w Watykanie

film o Piusie XII

ocenił(a) film na 3

Chociaż tytuł filmu to : "Siostra Pascalina" film jest o papieżu Piusie XII - tym. Wytłumaczenie wszystkich kontrowersyjnych spraw i sytuacji. Byc moze film jest dla ateistów i tych którzy nie znając wszystkich faktów krytykują i oczerniają tamte sytuacje. Być może że film przybliża realia i mentalnośc ludzi tamtego okresu. Mam nadzieje że ten film komuś pomógł. Jednak... sposób w jaki przedstawiono postać siostry Pascaliny jest fatalny. Nie sposób jej podziwiać, nie sposób nasladować. Z punktu widzenia ślubów które złożyła to zachowuje sie tutaj niedopuszczalnie. Mam nadzieje ze to fikcja literacka i siostra była zupełnie inna.

ocenił(a) film na 7
torgal

Ja myślę,że taka kontrowersyjna mogła być w rzeczywistości dlatego zrobiono o niej film.Zadaniem filmu nie jest wybielanie danej postaci,zresztą aktorka zagrała bardzo dobrze a po drugie co chciałbyś obejrzeć film o jakieś "grzecznej"siostrze? :P

ocenił(a) film na 3
aronn

Chyba właśnie tak. Robimy film o jakimś świętym albo wybitnej postaci kościoła żeby przybliżyć jej życie. Szczególnie Ci co nie mają ochoty na czytanie książek lub nie mają na to czasu, chętnie sięgają po film żeby w krótkim przedziale czasu dowiedzieć się czegoś. Z tego filmu nie wiele wynika.

torgal

Wedle relacji Elisabetty, siostry rodzonej Papieża Piusa XII, miało to być tak: najpierw wynajęła pokój w domu zakonnym przy Via Nicolo V, jednak było jej to nie w smak, gdyż szybko zjawiła się u drzwi Elisabetty, by pokornie prosić o przyjęcie jej – ubożuchnej i nieporadnej na obcej ziemi – pod własny dach. Okazało się, że nadzwyczaj szybko zaaklimatyzowała się w nowym miejscu, gdyż „jak zwykle zaczęła wszystkim rządzić”. Nietrudno przewidzieć jak musiała się czuć Elisabetta w takiej sytuacji, tym bardziej, że Eugenio ani razu nie zaprotestował, tak przeciwko samowolnej jakoby decyzji Pasqualiny, jak i przeciwko jej władczym zapędom. Była jakby antycypacją znanej nam Helgi – bohaterski francuskiego serialu komediowego. Znosiła Elisabetta nowe porządki z zaciśniętymi zębami, ażw końcu nie wytrzymała: „Miałam jej tak serdecznie dosyć, iż w końcu oświadczyłam, że z powodu wyjazdu do Lourdes zamykamy mieszkanie” – zeznała wiele lat później przez trybunałem beatyfikacyjnym."
Jak wielką antypatię czuła do niej siostra Pacellego świadczą jej zeznania przed trybunałem beatyfikacyjnym jej brata, w czasie których określiła władzę matki Pasqualiny jako „prawdziwy krzyż, krzyż, który [papież] otrzymał z rąk Boga, by osiągnąć świętość”.
W połowie lat 30. znów błysnęła nadzieja rodziny Pacellego na osłabienie wpływów ‘gosposi’. Otóż hrabia Galeazzi, jedna z osób z najbliższego otoczenia Pacellego, otrzymał do własnej dyspozycji willę leżącą nieopodal Rzymu. Pasqualina uznała, że i nad nią winna roztoczyć swoją ‘opiekę’, co też niezwłocznie uczyniła. Jak zeznawała Elisabetta: „Siostra Pasqualina pojechała tam i przyjmowała w niej różnych gości. Kiedyś mojemu bratankowi, Carlowi, udało się niepostrzeżenie sfotografować ją w poufałej pozie z hrabią Geleazzim. Carlo przekazał owo zdjęcie mojemu ojcu, a ten don Eugeniowi”. Niestety nie wiemy jak zareagował na to zdjęcie Eugenio, lecz efekt był taki, że odsunął się od rodziny. Można więc przypuszczać, że Pasqualina jak zwykle potrafiła wszystko rozegrać na własną korzyść i przekonać Pacellego, że padła ofiarą zazdrości.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones